Iwaz

Trzynasta runa starszego futharku.

 

Runa związana z równowagą emocjonalną. Jej nazwa oznacza cis.

 

Cis dawniej uważano za drzewo święte, otaczano opieką i czcią. Z jego gałęzi wykonywano łuki - przynoszące życie łowcom, a śmierć zwierzynie. Mogły służyć do ochrony osad przed dzikimi plemionami lub w razie konieczności do ataku. Wyciąg z soku tego drzewa był silną trucizną używaną do zatruwania strzał, ale służył również jako lekarstwo, odpowiednio rozcieńczony.

 

Iwaz będzie przypominać, aby nie wpadać w życiu w skrajności. Najlepszy jest "złoty środek". Równowaga emocjonalna jest tym złotym środkiem. Jeśli musimy podjąć ważną decyzję, a nie możemy się skoncentrować, uspokoimy się przy pomocy runy Iwaz.

Runa ta jest opiekunką ludzi nadpobudliwych, przydatna jest dla lekarzy psychiatrów i psychologów, a także dla duchownych - ludzi, którzy mogą spełniać rolę lekarzy dusz. Pełni też rolę bramy do świata marzeń. Nie zamykajmy się tylko w codzienności, otwórzmy drzwi marzeniom.

 

Igdrasil, germańskie drzewo życia, jest kręgosłupem świata, Iwaz pełni rolę kręgosłupa człowieka. Łączy świat bogów i ludzi, można ją przyrównać do kolumny, podstawą mocno zakopanej w ziemi, a górą sięgającej nieba. Jest runą wtajemniczenia, pomaga w psychoanalizie. Poprowadzi przez zakamarki podświadomości i przez wyciągnięcie dawnych lęków na światło dzienne pomoże je uleczyć - co znów ukazuje jej dwoistość: połączenie światła i cienia.

 

Iwaz jest też pomocna przy wszelkiego rodzaju poszukiwaniach, czy to zagubionego klucza lub drogi do domu, czy sensu życia lub drogi rozwoju.

 

Inne nazwy: Eihwaz, Eiwaz
Energetycznie należy do kręgu ZIEMI
Odpowiednik litery E.

ico
Statystyki www