Berkano

Osiemnasta runa starszego futharku.

 

Piękna runa związana z kobiecością. Tłumaczenie jej nazwy oznacza brzozę.

 

Szukając znaczeń tej runy trzeba byłoby wczuć się w energię żeńską. Piękno kobiety zawarte jest w kolejnych fazach rozwoju: dziecka, dziewczynki, kobiety; kochanki, żony, matki. Kiedy kobieta przeżywa życie w sposób pozytywny, jej ścieżka jest drogą jasności prowadzącą ku ciepłej, mądrej pogodnej staruszce - babci, którą staje się u kresu życia. To kwintesencja kobiecości. Taka mądra, otoczona szacunkiem nestorka spina niczym klamrą szczęśliwą rodzinę, społeczność, klan. Uosabia rodzinny czakram, do którego każdy może przyjść zaczerpnąć życzliwości.

 

Baczmy, aby nie wkroczyć na odmienną drogę, która ustawi nas pod koniec życia w roli staruchy zgryźliwej, złej, niszczącej. To się dzieje powoli, kiedy nie można poradzić sobie z przeciwnościami losu. Kiedy samotność doprowadza do zrzędliwości, złości na cały świat. Wtedy ciemna strona kusi.

 

Popatrzmy dookoła siebie, jakie kobiety nas otaczają? Jakimi mamy szansę stać się my same? Zastanówmy się co robić, aby nie stać się zrzędliwą staruchą, a wręcz przeciwnie - mądrą, ciepłą babcią.

 

Runa ta sygnalizuje, że kobiecie, o którą nam chodzi, można zaufać. Jest amuletem ofiarowywanym przez matki małym dzieciom, aby zapewnić im ochronę na drodze życia. Wspomaga kobiety rodzące. Związana jest z płodnością i radością dawania życia, jest opiekunką macierzyństwa.

 

Berkano jest opiekunką wszystkich aspektów kobiecości i to zarówno kobiet, jak i mężczyzn - każdy człowiek zawiera w sobie pierwiastek męski i żeński. Jest też pomocą dla wszystkich, którzy chcą poznać świat kobiet i zrozumieć je. Zawiera w sobie odwieczną mądrość Ziemi - matki wszystkich istot żyjących. Jest runą bardzo łagodną, tak jak łagodnym drzewem jest brzoza. Porównuje się ją do bogini Wenus.

 

Inna nazwa: Berkanan
Energetycznie należy do kręgu ZIEMI
Odpowiednik litery B.

ico
Statystyki www